از “مسواک وحیانی” چه می‌دانید؟!

بررسی‌ها نشان داد که استفاده‌ی مکرر از چوب مسواک با کاهش نیاز به مراقبت پریودنتال در بزرگ‌سالان همراه بوده‌است.
در مطالعه‌ای بر روی دانش‌آموزان کنیایی، دانش‌آموزانی که به طور مداوم از چوب مسواک استفاده می‌کردند، به هیچ روش اضافه‌ای جهت از بین‌بردن پلاک‌های دندانی نیاز نداشتند.

در مطالعه‌ی دیگری در میان مردان بزرگ‌سال در عربستان نشان داده‌شد که، استفاده از چوب مسواک باعث کاهش چشمگیر پلاک و افزایش شاخص‌های سلامت لثه می‌شود و مسواک‌ زدن با چوب از مسواک زدن با مسواک‌های رایج، با رعایت شیوه‌ی صحیح مسواک زدن، مؤثرتر است.

نشان داده‌شده است که دهان‌شویه با ترکیب آبی حاوی سالوادورا پرسیکا (چوب مسواک) موجب کاهش خون‌ریزی و التهاب لثه شده است.

در کشورهایی که چوب مسواک به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، میزان از دست‌دادن دندان در بزرگ‌سالان کاهش داشته‌است.

مطالعه‌ای که بر روی 213 مرد 20 تا 65 ساله انجام‌‌شد تا وضعیت پریودنتال مصرف‌کنندگان چوب مسواک و مسواک معمولی را ارزیابی‌کند، نشان داد که وضعیت پریودنتال استفاده‌کنندگان از چوب مسواک بهتر از افرادی است که از مسواک‌های معمولی استفاده می‌کرده‌اند.

عصاره‌ی تازه‌ای که هنگام جویدن چوب مسواک آزاد می‌شود، اثر ضد‌ سرطان‌ دارد و مانند یک فلوراید موضعی عمل می‌کند که اثربخشی آن به توانایی آن در مرطوب کردن مینای دندان و رسیدن به مکان‌های مستعد پوسیدگی بستگی دارد.

سالوادورا پرسیکا حاوی تقریباً 1 میکروگرم در گرم فلوراید تام است و مشخص‌ شده که مقدار قابل‌توجهی کلسیم و فسفر هم آزاد می‌کند.

هم چنین سیلیس موجود در چوب به دلیل ویژگی ساینده بودن لکه‌ها را از بین می‌برد و باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.

تانن‌های موجود در چوب مسواک با مهار عمل آنزیم گلوکوزیل ترنسفراز تشکیل پلاک‌های دندانی و التهاب لثه را کاهش می‌دهند؛ همچنین این مواد اثرات ضد قارچی در برابر کاندیدا آلبیکنز در دهان از خود نشان داده‌اند.

رزین‌های چوب مسواک لایه‌ای روی مینای دندان تشکیل داده و از آن در برابر پوسیدگی محافظت می‌کنند.

آلکالوئید موجود در Salvadora persica سالوادورین است که دارای اثر باکتریوسیدی است و موجب ممانعت از رشد باکتری‌ها و تقویت لثه می‌شود.

عطر و بوی خفیف و تلخ آن از روغن‌های اساسی(فرار) حاصل می‌شود که باعث تحریک جریان بزاق می‌شوند.

ترکیبات گوگردی بالا(%4.73) در چوب مسواک دارای اثرات باکتریوسیدی است و مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود.

ویتامین C موجود در چوب مسواک در ترمیم و بهبود بافت‌ها مؤثر است.

بی‌کربنات سدیم موجود به دلیل سایندگی خفیف خاصیت جرم‌گیری داشته و علاوه بر آن یک میکروب‌کش ضعیف نیز می‌باشد.

غلظت بالای کلرید موجود در چوب مسواک با مهار شکل‌گیری جرم به پیش گیری از ایجاد لکه‌های دندانی کمک می‌کند و کلسیم موجود باعث تقویت مینای دندان می‌شود.

بنزیل ایزوتیوسیانات (BIT) یک ماده ی پیشگیری‌کننده است که احتمالا از واکنش ترکیبات ژنوتوکسیک با سلول های بافت دهان جلوگیری می کند. نشان داده‌شده که BIT رشد تغییرات نئوپلاستیک را کاهش می‌دهد. گزارش داده اند که BIT رشد و تولید اسیدِ استرپتوکوک موتانس را مهار می‌کند. همچنین گزارش‌شده است که BIT با غلظت 133.3 میکروگرم بر میلی‌لیتر، فعالیت ضدویروسی علیه HSV-1(ویروس عامل تبخال) دارد؛ همچنین اثر ضد باکتریایی سریع و قوی را در برابر عوامل بیماری‌زای دهان، درگیر در بیماری پریودنتال و نیز در برابر سایر باکتری‌های گرم‌ منفی به نمایش گذاشته است.

عصاره‌های ریشه و ساقه‌ی سالوادورا پرسیکا با موفقیت در درمان عفونت‌های دهان در انسان مورد استفاده قرارگرفته است و توانایی عصاره‌های آبی و اتانولی موجود در چوب مسواک برای برداشت پلاک‌ها از سطح دندان و مسدود کردن مسیرهای ورودی به عاج دندان نشان داده شده است.

بررسی های انجام شده که شامل مطالعات in vivo و کارآزمایی‌های بالینی متعدد است نشان از کفایت شواهد برای این ادعا دارد که استفاده از چوب مسواک (یعنی چوب درخت Salvadora persica یا همان چوب اراک) می‌تواند به صورت کارامدی در حفظ سلامت دهان و دندان مؤثر باشد.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723367/
http://faculty.ksu.edu.sa/rsadhan/publication/131221
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3545237/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4306988/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17904go

→ خواندن مطلب قبلی

اثبات نقش یهود در شهادت امام حسین علیه‌السلام

خواندن مطلب بعدی ←

تبلیغ غیر کلامی در روایات!

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *